Granit płomieniowany – praktyczna dekoracja powierzchni zewnętrznych

Granit jest jedną z najstarszych i najtwardszych skał na świecie. Jest niebywale ceniony i chętnie kupowany przez klientów, z racji jego licznych zalet. Właściwości tego kamienia zależą również od jego obróbki, warto więc dowiedzieć się nieco więcej na ten temat, aby mieć możliwość wyboru płytek odpowiednich do planowanego przeznaczenia. Jednym z najpopularniejszych rodzajów wykończenia granitu jest granit płomieniowany. Co to znaczy i czym się charakteryzuje tego typu wykończenie?

Granit płomieniowany

Granit płomieniowany powstaje przez poddawanie kamienia działaniu wysokiej temperatury, a następnie schładzania go wodą. Dzięki takim zabiegom skała staje się nierówna, szorstka, chropowata i nabiera właściwości antypoślizgowych. Tak przygotowany granit wygląda fantastycznie i sprawdza się w wielu zastosowaniach, choć najlepszą opcją jest używanie go do wykańczania powierzchni na zewnątrz budynków.

Płytki granitowe płomieniowane

Płytki o wykończeniu płomieniowanym świetnie sprawdzą się do wykładania powierzchni zewnętrznych. Jako że są niezwykle twarde, wytrzymałe, a także odporne na uszkodzenia i zmienną pogodę, doskonale nadają się na przykład na taras albo podjazd, gdzie wystawione są na działanie różnych warunków atmosferycznych. Dobrym pomysłem może być także wyłożenie nimi ścieżki w ogrodzie. Należy jednak pamiętać o okresowej impregnacji takich płytek – ich pory są otwarte w wyniku płomieniowania, trzeba więc zadbać o ich ochronę.

Płytki granitowe płomieniowane na schody zewnętrzne

Jak zostało to już wspomniane, płytki granitowe płomieniowane mają właściwości antypoślizgowe. Warto wykorzystać ten fakt i zastosować je w miejscu, w którym ta cecha może być niezwykle ważna – na schodach zewnętrznych. To właśnie tam zimą zbiera się śnieg i lód, ryzyko poślizgnięcia się jest więc spore. Warto zadbać o bezpieczeństwo swoje czy odwiedzających dom gości i wybrać płytki, które pomogą zapobiegać niebezpiecznym wypadkom, a przy tym prezentują się niezwykle stylowo.

Płytki granitowe płomieniowane to zatem estetyczne i praktyczne rozwiązanie, które można stosować na wiele sposobów. Są one trwałe, odporne i stylowe, spełnią więc oczekiwania właściwie każdego klienta.

Scroll to Top