Kamień dekoracyjny – materiał wykończeniowy na lata

Kamień dekoracyjny to materiał, który idealnie nadaje się do wykańczania ścian. Przede wszystkim nakłada się go na zewnętrzne elewacje budynków, ale również jest on wykorzystywany do zdobienia ścian wewnętrznych w takich pomieszczeniach, jak salon, kuchnia, czy przedpokój. W sprzedaży znajdziemy szeroką ofertę produktów z tego rodzaju kamienia, które zadowolą nawet najbardziej wymagających klientów. Samo określenie „dekoracyjny” mogłoby sugerować zdobniczy charakter surowca, lecz w rzeczywistości jest on bardziej naturalny niż ozdobny. Jednakże ta naturalność znakomicie synchronizuje z wszelkiego rodzaju roślinnością. Zróżnicowana kolorystyka umożliwia dopasowanie kamiennych elementów do charakteru wnętrza. Biały, czarny, czerwony, a może taki o naturalnym zabarwieniu? Jaki kolor kamienia będzie najbardziej odpowiedni do naszego domu?

Biały kamień dekoracyjny

Biały odcień kamienia to opcja będąca alternatywą dla tych, którzy rozważają pomalowanie ścian farbą o śnieżnobiałym kolorze. Rozwiązanie to sprawi, że ich powierzchnia stanie się trójwymiarowa, aczkolwiek nie stworzy przygniatającego efektu. Ten kolor jest idealny do pomieszczeń w stylu skandynawskim, w których z założenia dominuje biel. Wizualnie biały kamień dekoracyjny podobny jest do bielonych cegieł i zwykle można go zakupić w postaci gotowych płyt posiadających fugi, dzięki czemu produkt ten nie sprawia trudności w montażu nawet mało doświadczonym osobom. Kamień dekoracyjny biały występuje również w postaci kamieni rzecznych o płaskim kształcie, bądź nieregularnie ciętych kamieni o zróżnicowanej wielkości, wklęsłości i wypukłości. Im większa nieregularność, tym bardziej widoczny efekt naturalności, który posiada tutaj zasadnicze znaczenie.

Kamień dekoracyjny jako element aranżacyjny w salonie

Pomieszczeniem, w którym kamień ozdobny będzie się prezentował szczególnie okazale jest salon. Dostępna przestrzeń pozwala bowiem na jego dobrą ekspozycję, powodując nie tylko satysfakcję domowników, ale także przyciągając uwagę zaproszonych gości. Ten element dekoracyjny może znakomicie kontrastować z takimi komponentami meblowymi, jak fotel, kanapa oraz stolik kawowy. Jako że taka ekspozycja zwykle się nie zmienia, przeważająca część ściany będzie stale wyeksponowana, gwarantując wnętrzu atrakcyjny wygląd. Warto wiedzieć, że nie jest konieczne nakładanie kamienia na całą powierzchnię ściany. Wystarczy nanieść go jedynie na jej część, a boczne powierzchnie wypełnić konstrukcją z płyty gipsowej. Wmontowanie oświetlenia ledowego w wewnętrzną część płyty uczyni z powstałej kompozycji elegancko prezentującą się dekorację, która może stanowić alternatywne rozwiązanie dla rzeźb lub obrazów.

Naturalny kamień dekoracyjny

Kamień elewacyjny to materiał znajdujący zastosowanie głównie do wykańczania elewacji budynków. Jego naturalne pochodzenie przejawiające się zarówno w formie, jak i kolorystyce powoduje, że zewnętrzna fasada domu idealnie harmonizuje z naturalnym otoczeniem (ogrodem lub lasem). Surowiec ten może stanowić doskonałą ozdobę strefy wejściowej, ale też znakomicie nadaje się do pokrycia cokołu, którego wysokość sięga 30-60 cm od poziomu gruntu. Zasłonięcie tego podatnego na zabrudzenia fragmentu elewacji kamieniem ozdobnym czyni go niezwykle atrakcyjnym wizualnie i umożliwia szybkie usunięcie pojawiających się plam. Naturalny kamień dekoracyjny to ponadczasowe rozwiązanie, jeśli chcemy nadać budynkowi klasyczny wygląd.

Kamień dekoracyjny przeznaczony do wnętrz

Aranżacja wnętrz to wymagające zadanie obejmuje takie etapy, jak: planowanie, projektowanie, zakup towarów i wykonawstwo robót. Oprócz salonu kamień elewacyjny dobrze prezentuje się również w sypialni, kuchni, łazience oraz na klatce schodowej. Materiał ten wyróżnia się dużą trwałością i ponadczasowością, poza tym znakomicie pasuje do różnej stylistyki pomieszczeń. Kolory o neutralnych odcieniach, jak biały, czarny albo szary nadają się do zastosowania w każdym stylu aranżacyjnym, bez potrzeby wykonywania gruntownego remontu.

Scroll to Top