Dobór odpowiedniego kuchennego podłoża często związany jest z wieloma czynnikami. Oprócz końcowego efektu estetycznie prezentującej się posadzki ważne są także inne kwestie wpływające na zakup materiału wykończeniowego, choć nie trudno zaprzeczyć argumentowi, że wejście do sklepu wiąże się często z wyborem pierwszego lepszego podobającego się motywu płytek.
Nieprzemyślany wybór płytek, bez poznania ich parametrów, może zakończyć się nieudanym zakupem. Będą się one subiektywnie podobać, lecz mogą być one narażone na szybkie niszczenie.
Istnieje jednak możliwość uniknięcia zakupu słabych jakościowo płytek. Gwarancją wysokiej jakości i trwałości są najczęściej płytki granitowe, płytki marmurowe czy ceramiczne płytki kuchenne. Wykazują one te same lub bardzo zbliżone właściwości co surowce, z których są wykonywane. Warto skupić się na parametrach płytek wybieranych do kuchni, ponieważ pomieszczenie to jest użytkowane praktycznie każdego dnia.
Kuchenne płytki przypominające drewno
Producenci proponują wiele motywów płytek ceramicznych, co sprawia, że każdy może dostosować je do własnych preferencji. Dzięki tej cesze można je dopasować do praktycznie każdego typu pomieszczenia i jego wystroju.
Płytki ceramiczne przypominające drewnianą powierzchnie są w ostatnich latach jednymi z najczęściej wybieranych płytek do kuchni. Tego typu płytki to pewne rozwiązanie, jeśli chce uzyskać się produkt solidny i ładnie prezentujący się jednocześnie.
Kuchnia narażona jest na wilgoć i zmienne temperatury, dlatego potrzebne jest zastosowanie takiego podłoża, które poradzi sobie w zmieniających warunkach. Drewniana podłoga może nie poradzić sobie z niekorzystnymi czynnikami, dlatego dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie płytek ceramicznych imitujących drewno. Zastosowanie tego typu płytek sprawi, że kuchnia stanie się przytulniejsza, cieplejsza i nowoczesna.
Co ważne, płytki ceramiczne imitujące drewno sprawdzą się nie tylko w nowoczesnych wystrojach. To również dobry sposób, by urządzić pomieszczenie w stylu skandynawskim lub stylu retro. Zastosowanie tego rodzaju płytek będzie wiązało się z łatwiejszym utrzymaniem powierzchni w czystości.
Kuchnia - płytki ceramiczne czy kamień naturalny?
Wybór odpowiedniego surowca może sprawiać problem, zwłaszcza jeśli wybiera się pomiędzy płytkami z marmuru, granitu czy ceramiki. Wszystkie jednak niosą korzyści, lecz mają odmienne właściwości. Między płytkami marmurowymi a ceramicznymi istnieje różnica w absorbowaniu wilgoci.
Płytki ceramiczne wchłaniają wodę, co negatywnie może wpływać na zmienną temperaturę otoczenia. Mogą one zatem pękać odklejać się od podłoża. Najsolidniejsze są płytki kamienne.
Płytki granitowe wzoruje odporność na różnego typu czynniki zewnętrzne. Są odporne na ścieranie czy chemiczne detergenty, a także wytrzymałe na pękanie. Stosuje się je w miejscach najbardziej narażonych na niekorzystne warunki i cały czas utrzymują swoją pierwotną strukturę. Dzięki temu stosuje się je nie tylko we wnętrzach, ale także na zewnątrz. Są odporne na zmienną temperaturę, wilgotność oraz ogień. To inwestycja na długie lata.
Nie warto zrażać się do wysokiej ceny kamienia naturalnego, ponieważ często jest to inwestycja na całe życie. Wykończenie tym sposobem będzie także dobrym rozwiązaniem w miejscach, które jest narażone na intensywniejszy ruch. To surowiec, który będzie mocno trzymał się podłoża w każdych warunkach atmosferycznych.
Zastosowanie marmuru jako podłoga kuchenna
Marmur stał się tak popularnym materiałem, że stosuje się go często w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Stosowany jest praktycznie w każdym miejscu - czy to w domach jednorodzinnych, czy w miejscach publicznych.
Osoby, które go stosują we własnych domach, wspominają często o jego trwałości i estetycznym wyglądzie. Marmur jest zatem surowcem, który sprawi, że pomieszczenie będzie eleganckie, a sam kamień będzie wzorowała niesamowita wytrzymałość.
Mimo że marmur jest słabszym surowcem od granitu i wymaga więcej pielęgnacji, to jest to nadal dobre rozwiązanie do kuchni. Nie będzie stanowił zabezpieczenia na całe życie, choć będzie wzorowała go również znacząca trwałość i estetyczny wygląd.
Płytki podłogowe na ścianę kuchni
Obecnie coraz częściej stosuje się płytki w kuchni nie tylko na podłogę. Decyzja o położeniu płytek na ścianie sprawia, że powstaje efekt ujednolicenia całej kuchni, co zdecydowanie pozytywnie wpływa na jej estetyczny wygląd.
Najważniejszą kwestią, którą warto zapamiętać, jest możliwość położenia na ścianie płytek podłogowych. Niestety nie zawsze działa to w odwrotną stronę, ponieważ ceramiczne lub kamienne płytki na ścianę mogą nie nadawać się na podłogę. Zależy to jednak od danego typu płytek.
Jeśli natężenie ruchu w danym pomieszczeniu jest większe, należy zwrócić uwagę na pewne kwestie, co do wyboru płytek. Muszą być one antypoślizgowe, odporne na ewentualne pęknięcia i ścieranie oraz gładkie. Uzyskanie jednolitej aranżacji w kuchni może być możliwe przy wyborze płytek ceramicznych lub kamiennych na ścianę. Z pewnością pozwolą na uzyskanie aranżacyjnej spójności.
Granit posiada wiele zalet. Jest między innymi elegancki, dobrze prezentujący się i wygodny w użytkowaniu. Oprócz estetycznych cech jest ceniony także za swoją wytrzymałość. Można więc stosować go w wewnątrz i na zewnątrz.
Kuchenne płytki granitowe
Granit jest chętnie wybieranym materiałem, ponieważ wzoruje go niezawodna solidność. Dzięki swojej twardości jest materiałem bardzo odpornym na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo zaimpregnowany granit jest jeszcze solidniejszy.
Granit jest także odporny na działanie niesprzyjających warunków atmosferycznych oraz oddziaływanie środków chemicznych. Istnieje ponadto szeroki wybór motywów i kolorystyki płytek granitowych, co dodatkowo zachęca do ich zakupu.
Ciekawym rozwiązaniem są także płytki granitowe polerowane, które w dzisiejszych czasach można coraz częściej zauważyć w nowoczesnych kuchniach.
Granit również dobrze współpracuje z ogrzewaniem podłogowym, ponieważ jest wzorowym przewodnikiem ciepła. Jest odporny na różnego typu zabrudzenia, co tym bardziej wpływa na korzyść przy jego montażu w kuchni.
Impregnacja kuchennych płytek granitowych
Płytki granitowe, które chce zachować się w bardzo dobrym stanie przez długie lata, wymagają impregnacji. Kamień naturalny ma to do siebie, że jest wchłaniającym materiałem, dlatego jest podatny na zabrudzenia. Plamy tłuszczu lub soku są zatem nieestetycznymi punktami na pięknym granicie, które trudno jest usunąć. Do rozwiązania, a raczej uniknięcia tego problemu służy impregnacja. Dzięki niej powstaje warstwa ochronna, które skutecznie radzi sobie z ewentualnymi zabrudzeniami. Powinno się ponawiać ją raz do roku bez względu na typ płytek granitowych (polerowanych, szlifowanych czy płomieniowanych)
Na rynku dostępnych jest wiele różnych preparatów do impregnacji. Do płytek kuchennych powinno stosować się takie środki, które nie będą zagrażać żywności. Oprócz negatywnego oddziaływania na żywność, powinno unikać się również najtańszych preparatów impregnacyjnych, które mogą zaszkodzić kamieniowi, np. odbarwić go. Przed stosowaniem impregnatu powierzchnia powinna być dokładnie wyczyszczona i osuszona.
Kamień naturalny w kuchni
Jeśli na uwadze ma się parametry techniczne i typ materiału, to wybór odpowiedniego surowca wykończeniowego do kuchni nie powinien stanowić żadnego większego problemu. Ważne, by kuchnia była jednolita.
Bez względu jaki materiał się zastosuje, kuchnia powinna sprawiać wrażenie estetycznego pomieszczenia, ponieważ jest ono codziennie użytkowane. Podłoże musi być trwałe, gdyż jest narażone na zwiększone natężenie ruchu.
Dobór wytrzymałych materiałów w kuchni jest kluczowy, ponieważ jest to miejsce, w którym przewijają się codziennie wszyscy mieszkańcy. Kuchnia jest narażona na oddziaływanie wilgoci czy zabrudzenia różnymi substancjami w czasie przygotowywania posiłków, dlatego warto zabezpieczyć jej powierzchnię przed negatywnymi czynnikami.
Płytki jako nawierzchnia w kuchni
Dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych pozwoli zabezpieczyć kuchnię przed różnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Płytki z kamienia naturalnego zagwarantują znaczącą wytrzymałość. To obecnie jeden z popularniejszych i najczęściej stosowanych materiałów, które są wybierane przez wielu projektantów wnętrz.
Kamień naturalny jest wybierany z dwóch najważniejszych powodów. Dzięki niemu uzyskuje się pomieszczenie, które wzoruje wysoka estetyka, i jest odporne na różne niekorzystnie wpływające czynniki. Płytki kamienne są odporne na ścieranie, co wiąże się z pięknie prezentującą się nawierzchnią nawet po wielu latach jej eksploatacji. To materiał, który nie będzie podatny na uszkodzenia mechaniczne.
Kuchnia i kamień naturalny
Płytki marmurowe i granitowe są najchętniej wybieranymi płytkami kuchennymi. Ich wiele zalet pozwala na ich stosowanie zarówno w wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Są zatem dobrym rozwiązaniem do montażu w takim pomieszczeniu, jak domowa kuchnia. Będą one naturalnym rozwiązaniem i dzięki temu bardzo trwałym.
Płytki te będą także znakomitą dekoracją pomieszczenia. Często wykorzystuje się do wykończenia kuchni płytki gresowe, czyli ceramiczne. Moc zalet sprawia, że nawet po dłuższym czasie wciąż utrzymują piękny wygląd. Szeroki wybór tego typu płytek na rynku pozwala na ich dobór do własnego gustu aranżacyjnego. Do dyspozycji mamy płytki gresowe, które przypominają powierzchnię drewnianą lub kamienną.
Warto także wspomnieć o antypoślizgowej powierzchni tych płytek. Taki zakup zapewni oprócz estetycznego wyglądu, bezpieczeństwo podczas ruchu. Płytki marmurowe czy granitowe są odporne na wilgotność. To istotna zaleta zwłaszcza przy ich montażu w kuchni. Płytki kamienne wykazują także niską nasiąkliwość, więc tym bardziej są polecane przez projektantów lub klientów.
Bardzo pozytywną cechą jest także łatwość utrzymania płytek kamiennych w czystości. Nie trzeba dodatkowo impregnować kamiennej nawierzchni. Płytki marmurowe czy granitowe są wzbogacone o powłokę antyelektrostatyczną, co sprawia, że nie przyciągają kurzu i innych zabrudzeń. Zaleta ta z pewnością wpłynie na oszczędność czasu podczas sprzątania.
Używamy plików cookie na naszej stronie internetowej, aby zapewnić Ci najbardziej odpowiednie wrażenia, zapamiętując Twoje preferencje i powtarzając wizyty. Klikając „Akceptuj wszystko”, wyrażasz zgodę na użycie WSZYSTKICH plików cookie. Możesz jednak odwiedzić „Ustawienia Cookie”, aby wyrazić kontrolowaną zgodę.
This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Niezbędne pliki cookie są absolutnie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania witryny. Te pliki cookie zapewniają anonimowe działanie podstawowych funkcji i zabezpieczeń witryny.
Funkcjonalne pliki cookie pomagają w wykonywaniu pewnych funkcji, takich jak udostępnianie zawartości witryny na platformach mediów społecznościowych, zbieranie informacji zwrotnych i inne funkcje stron trzecich.
Wydajnościowe pliki cookie służą do zrozumienia i analizy kluczowych wskaźników wydajności witryny, co pomaga zapewnić lepsze wrażenia użytkownika dla odwiedzających.
Analityczne pliki cookie służą do zrozumienia, w jaki sposób odwiedzający wchodzą w interakcję ze stroną internetową. Te pliki cookie pomagają dostarczać informacje o wskaźnikach liczby odwiedzających, współczynniku odrzuceń, źródle ruchu itp.
Reklamowe pliki cookie służą do dostarczania odwiedzającym odpowiednich reklam i kampanii marketingowych. Te pliki cookie śledzą odwiedzających w witrynach i zbierają informacje w celu dostarczania dostosowanych reklam.