Kamień naturalny – najpopularniejsze rodzaje

 Kamień naturalny – od kilku lat obserwować można powracający trend na wykorzystanie tego materiału w budownictwie i aranżacji wnętrz. Dzięki zastosowaniu kamiennych płytek wnętrza zyskują wyjątkowy i niepowtarzalny charakter. Oto najczęściej wybierane kamienie naturalne.

Płytki granitowe – trwały i elegancki kamień naturalny

Płytki granitowe mogą być wykorzystywane do wykańczania wnętrz, ale równie dobrze sprawdzą się na zewnątrz, wystawione na mniej przewidywalne warunki atmosferyczne. Granit to kamień naturalny odporny na zabrudzenia i zanieczyszczenia, a swojej gęstości zawdzięcza zdolność akumulowania ciepła. Charakteryzuje się dużą twardością, trudno jest go zetrzeć lub zarysować, choć paradoksalnie jest to materiał podatny na kształtowanie. Ta magmowa skała może przyjmować wiele kolorów: różowy, szary, ciemnoszary, czarny, biały. 

Nieśmiertelna popularność płytek z marmuru. 

Marmur to materiał, który od lat nie wychodzi z mody. To jeden z najszlachetniejszych kamieni naturalnych osiągający różny stopień twardości. Jest dostępny w wielu odcieniach kolorystycznych, od bieli i kości słoniowej przez pomarańcz, aż do szarości i czerni. Marmur, mimo swej twardości nie jest odporny na porysowania. W aranżacji i wykańczaniu wnętrz ma wiele zastosowań: powstają z niego blaty i parapety, sprawdzi się jako zabudowa kominka. W dalszym ciągu modne są marmurowe schody i podłogi – wykonuje się je z najtwardszego marmuru. Warto pamiętać o tym, że marmur dobrze przewodzi ciepło – może się to okazać dużą zaletą podczas zakładania ogrzewania podłogowego.

Płytki z łupka – dyskretna elegancja.

Łupek to kamień naturalny, który przyjmuje różne formy. Można go spotkać pod postacią cienkich płytek lub kostek. Cechą charakterystyczną tego materiału jest nawarstwienie, dzięki czemu płytki łupkowe zyskują niepowtarzalną strukturę. Popularność zyskał zwłaszcza w ostatnich latach – wszystko za sprawą surowego a zarazem eleganckiego wyglądu. Łupek może być wykorzystany między innymi jako okładzina ścienna, może stanowić też kamienną elewację.

Panele dekoracyjne, czyli spotkanie tradycji z nowoczesnością.

 Panele to prosty sposób na efektowne wykończenie ścian. Kamienne panele występują w wielu wariantach kolorystycznych, z pewnością każdy znajdzie panele, które będą stanowiły idealne dopełnienie wnętrza. Panele z kamienia naturalnego to materiał trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie. Mogą być stosowane wewnątrz, jak i na zewnątrz, jako elewacja. Ich nierównomierna struktura sprawia, że przestrzeń wyłożona panelem dekoracyjnym od razu przyciąga wzrok.

Fornir kamienny – kamień naturalny o wielu zastosowaniach. 

 Fornir kamienny to cienka okładzina, elastyczna, wodoodporna i lekka. Powstaje poprzez zespolenie warstwy łupku z włóknem szklanym, a grubość tego materiału mieści się w przedziałach 2-3 mm. Wszystkie te cechy sprawiają, że fornir znajduje bardzo dużo zastosowań w aranżacji wnętrz. Można zastosować go jako wykończenie mebli kuchennych czy salonowych. Sprawdzi się również jako materiał wykorzystany na podłogi, kominki a nawet jako wykończenie przesuwanych drzwi.

Scroll to Top