Na rynku możemy znaleźć ogromną liczbę różnego rodzaju profesjonalnych środków czystości. Jeżeli jednak nie jesteśmy do nich przekonani, musimy radzić sobie za pomocą innych, bardziej przyziemnych metod. Decydując się na takie rozwiązanie, bardzo pomocna może okazać się wiedza, które z nich będą najskuteczniejsze w przypadku powierzchni wykonanych z materiałów, takich jak kamień naturalny, gres, klinkier, czy marmur. Poniżej prezentujemy łatwe sposoby, za których pomocą usuniemy z nich zabrudzenia bez stosowania profesjonalnych środków czyszczących.
Czyszczenie płytek gresowych
Gresowa podłoga i inne elementy budynku wykonane z materiału są narażone na wiele rodzajów zanieczyszczeń – może pojawiać się na nich rdza, osad z wapienia lub różnego rodzaju skazy powodowane przez rośliny. Doskonałym sposobem na pozbycie się tego typu zabrudzeń jest szorowanie ich za pomocą szczotki namoczonej w mieszance wody z dodatkiem krochmalu lub amoniaku.
Nie możemy jednak zapominać, że po zakończeniu szorowania należy opłukać płytki czystą wodą, aby nie pozostał na nich drażniący odór użytych środków.
Proste metody czyszczenia płytek marmurowych
Płytki z marmuru, przedstawiciele płytek kamiennych, cechują się porowatością , dlatego często przyczepia się do nich różnego rodzaju brud . Co więcej, marmur jest materiałem podatnym na uszkodzenia mechaniczne, dlatego podczas jego czyszczenia, powinniśmy zachować szczególną delikatność i ostrożność. Świetnie nada się do tego miękka ściereczka wykonana z mikrowłókien, która nie narazi posadzki na zarysowania lub inne szkody. Z kolei do pozbycia się zacieków z posadzki marmurowej, doskonale sprawdzi się roztwór wody z płynem do mycia naczyń.
Do wyczyszczenia trudniejszych zabrudzeń warto przygotować specjalną pastę. Aby ją wykonać, należy połączyć sodę oczyszczoną z rozcieńczoną wodą utlenioną. Musimy jednak pamiętać, by użyty roztwór wody nie był zbyt silny, gdyż może on spowodować powstanie odbarwień na marmurze.
Sposoby na zabrudzenia elewacji z klinkieru.
Wyczyszczenie powierzchni pokrytych np. kurzem lub piaskiem, nie jest trudnym zadaniem – z suchymi zabrudzeniami na płytkach klinkierowanych bez problemu poradzi sobie myjka ciśnieniowa. Z kolei trudniejsze zanieczyszczenia np. osmolenia, można usunąć za pomocą roztworu wody z płynem do mycia naczyń. Skuteczność tej substancji może poprawić także amoniak, jednak powinna to być mała ilość. Tak przygotowany preparat powinniśmy wetrzeć w płytki klinkierowe, a następnie pozostawić je na okres dwudziestu minut. Po tym czasie należy spłukać je za pomocą czystej wody. Na skuteczność mikstury może pozytywnie wpłynąć sól kuchenna, chociaż wymaga to ostrożności, gdyż jeśli dodamy jej zbyt dużo, na czyszczonej powierzchni mogą pojawić się permanentne skazy.
Jak skutecznie czyścić kamień naturalny
Kamienne powierzchnie, aby cieszyć oko przez długie lata, muszą być regularnie czyszczone, gdyż pozostający na nich brud uniemożliwia im oddychanie, a w efekcie powoduje ich uszkodzenia. Do usunięcia większych zabrudzeń, naniesionych podczas deszczowych i wietrznych dni, świetnie sprawdzi się myjka wysokociśnieniowa. Z kolei osmolenia i tłuste plamy spowodowane przez olej, mogą zostać łatwo wyczyszczone poprzez przecieranie ich szmatką zamoczoną w benzynie ekstrakcyjnej.
Na powierzchni kamiennej mogą pojawiać się także charakterystyczne, szarobiałe wykwity solne. Prostym sposobem na ich usunięcie jest zastosowanie ligniny zamoczonej w wodzie destylowanej. Wykonany z niej okład umieszczany w brudnym miejscu tak długo, aż wyschnie. Należy jednak w tym czasie osłaniać ją przed słońcem.