Płytki kamienne

Posadzki i tarasy z płytek kamiennych – trwała i elegancka dekoracja domu

Odwiedzając sklepy i markety budowlane daje się zauważyć coraz większą ilość produktów z naturalnego kamienia. Jest to wynikiem coraz większego zainteresowania klientów tym wyjątkowym materiałem wykończeniowym. Szczególna uwagą cieszą się płytki kamienne, wykonywane z granitu, łupka, piaskowca, wapienia, marmuru, trawertynu, bazaltu czy łupka kwarcytowego. Wszystkie wykazują się wysokimi walorami wytrzymałościowymi, jednak niektóre rekomendowane są raczej do zastosowań wewnątrz budynków, a niektóre dedykowane bezpośrednio do wykorzystania na zewnątrz.

 

Wyświetlanie 1–18 z 110 wyników

Płytki zewnętrzne to głównie granit, bazalt, łupek, łupek kwarcytowy i kilka gatunków wapieni. Wszystkie płytki kamienne, w przeciwieństwie do tradycyjnych płytek ceramicznych, są odporne na gwałtowne zmiany temperatur. W przypadku płytek ceramicznych często dochodzi do deformacji i ich odpadania od posadzki. Powodem jest zazwyczaj nagła zmiana temperatury, która powoduje, że płytka ceramiczna kurczy się a następnie rozpręża, co kończy się zniszczeniem jej struktury, pękaniem i odpadaniem od kleju.

Płytki kamienne w salonie – jaki kamień wybrać na posadzki ?

Wybór kamienia na posadzki salonowe nie powinien nastręczać kłopotów. Dzięki niewielkim zmianom temperatury w pomieszczeniach, nie zagraża ona zainstalowanym tam płytkom kamiennym. To samo dotyczy innych czynników atmosferycznych jak deszcze czy mrozy, które mogłyby wpłynąć niekorzystnie na strukturę płytek wykonanych z delikatniejszych kamieni . Na szczęście tego rodzaju problemy nie pojawiają się w zamkniętych pomieszczeniach, więc bez obaw możemy stosować tam piękne podłogi z marmuru czy trawertynu.

Płytki kamienne w łazience – pomysł na luksusowe wnętrze

Przeglądając najnowsze katalogi projektantów wnętrz, z pewnością można zauważyć silny trend wskazujący na coraz powszechniejsze wykorzystywanie motywów marmurowych w łazienkach. Ten komercyjny sukces płytek marmurowych należy przypisać ich wyjątkowemu, perłowo-białemu kolorowi. Płytki kamienne położone w łazience, to powiew luksusu i elegancji, doskonale współgrający z klasycznymi jak i nowoczesnymi dodatkami. Doskonale wypolerowany marmur pozwala na uzyskanie efektu lustrzanego odbicia, co sprawia wrażenie wyjątkowej świeżości i czystości pomieszczenia. Podobne efekty można uzyskać, stosując do aranżacji spieki wielkoformatowe w podobnych wzorach jak marmur.

Posadzka granitowa w salonie

Granit na podłogach w salonie to doskonały pomysł. Nie straszne mu biegające dzieci, zwierzaki domowe czy spadające zabawki. Dzięki wyjątkowej wytrzymałości na wszelkie uszkodzenia mechaniczne poradzi sobie z każdym obciążeniem. Oprócz granitu, doskonale sprawdzi się tutaj również posadzka z trawertynu, marmuru czy łupków. Granit – szerokie spektrum materiałów wykończeniowych Granit to wyjątkowo ciekawy i wdzięczny do aranżacji kamień. Daje się łatwo obrabiać, dzięki czemu dostępny jest w wielu wariantach wykończeniowych. Granit polerowany to wersja najpopularniejsza. Dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej począwszy od ciemnego, prawie czarnego, poprzez brązy do jasnych kolorów jak w marmurach. Dzięki procesowi polerowania łatwo się go myje i czyści. Dobrze sprawdza się przy posadzkach z zainstalowanym ogrzewaniem podłogowym. Granit palony (inaczej nazywany płomieniowanym). Powstaje w procesie opalania, co powoduje powstanie chropowatej, szorstkiej powierzchni. Jej antypoślizgowe właściwości pozwalają zastosować go na schodach zewnętrznych, tarasach i podjazdach. Czyli wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość kontaktu płytek z deszczem, śniegiem czy mrozem. Granit szczotkowany to najdelikatniejsza wersja tego kamienia. Stosuje się go głównie w kuchniach, jak blat oraz do ozdabiania kominków. Płytki granitowe lappato to nowy produkt kamieniarski. Posiadają delikatną warstwę z wypolerowanej żywicy. Dzięki temu łatwo utrzymać je w czystości. Cienka warstwa żywicy na powierzchni granitu stanowi rodzaj warstwy ochronnej, co czyni ten rodzaj granitu maksymalnie odpornym na wszelkie uszkodzenia mechaniczne i praktycznie niemożliwym do zniszczenia. Największa zaletą kamienia jest jego oryginalność i niepowtarzalność. Każda płytka to oddzielna, unikalna historia zamknięta w kamieniu. Często płyty pochodzące nawet z tej samej odkrywki są diametralnie różne, i zaskakują niespotykanymi wzorami oraz niesamowitymi kolorami. Możemy być pewni, że masowo produkowane płytki ceramiczne czy gresowe, z pewnością nie dostarczą nam niebanalnych i niepowtarzalnych wzorów, które stworzyć może tylko natura. Jeśli szukasz czegoś wyjątkowego – zainwestuj w płytki kamienne.

Płytki kamienne montaż - jak zrobić to dobrze

Sposoby układania płytek kamiennych są identyczne jak przy układaniu płytek ceramicznych. Różnica jest tylko w przypadku używanego kleju. Do kamienia stosuje się profesjonalne kleje na podłożu z białego cementu. Zastosowanie zwykłego kleju może grozić przede wszystkim powstawaniem nieestetycznych przebarwień, które są praktycznie nie do usunięcia. Przy montażu płytek należy zastosować odpowiednie narzędzia i odpowiednio oczyścić, osuszyć i zagruntować powierzchnię, na której chcemy umocować płytki. Wszystkie te zabiegi zagwarantują prawidłowy montaż i zapobiegną ich odpadaniu w przyszłości.

Fugi i przy instalacji kamiennych płytek

Zasady fugowania zależą od miejsca montażu płytek kamiennych oraz ich rodzaju. Jeżeli zdecydowaliśmy się na płytki z łupka, to zabiegu fugowania nie przeprowadza się. Surowo łupane płytki z łupka układa się wraz z niewielką szczeliną między płytkami, co zabezpieczy je przed pękaniem. Innym rozwiązaniem może być zastosowanie miału kamiennego, który dobiera się kolorystycznie pod kolor płytki. Najczęściej stosowane wypełnienia to miał granitowy lub bazaltowy. Tradycyjne fugi kładziemy w przypadku montażu płytek wewnątrz zamkniętych pomieszczeń. Stosuje się tutaj zazwyczaj gładkie płytki, co znacznie ułatwia zabieg fugowania. Pamiętać należy również o przeprowadzeniu próby czy fuga nie wchodzi w jakąś reakcję chemiczną z płytką z kamienia. Aby temu zapobiec, najbezpieczniejsze będzie wykorzystanie fug silikonowych. Płytki z kamienia to wyjątkowo trwały, wytrzymały i estetyczny materiał wykończeniowy. Ogromna ilość kolorów i wzorów pozwoli na dopasowanie odpowiednich barw i form płytek do naszego wymarzonego stylu, bez względu czy to będzie ponadczasowa klasyka, czy bardziej nowoczesne aranżacje. Warto zastosować kamień naturalny do udekorowania ścian i podłóg w naszych domach, a osiągnięty efekt z pewnością zrobi wrażenie na wszystkich domownikach, zadowalając nawet tych wyjątkowo wybrednych.
Scroll to Top