Jak dobrać kamień elewacyjny do budynku ?

W zależności od tego, z jaką bryłą budynku mamy do czynienia i jak wygląda reszta elewacji, możemy dobierać bardzo różne materiały do wykończenia. Oto kilka prostych zasad, jak można dopasować je do stylu w jakim utrzymana ma być fasada, na przykładzie gresu oraz materiału jakim jest naturalny kamień elewacyjny, z uwzględnieniem ich kolorów i faktur. 

Jak dopasować kamień elewacyjny do bryły budynku.

Kolor, faktura, ogólnie wygląd elewacji budynku, powinien sam w sobie stanowić rodzaj naturalnego dopełnienia jego bryły. Wybranie materiału wykończeniowego na chybił trafił, bez poważnego przemyślenia tematu, na pewno będzie widoczne, a nie chcemy, żeby takie zaniedbanie od razu rzucało się w oczy. Naprawienie go wymagałoby całkowitej przebudowy fasady. Dlatego naprawdę warto od razu dobrać odpowiedni materiał do wykończenia. Inwestor powinien się zatem zastanowić, jaka jest jego wizja i jak chciałby mieszkać. Warto też rozważyć, jakich właściwości oczekujemy po wykończeniu, bo to od nich zależeć będzie jego trwałość. Ta żelazna zasada dotyczy nie tylko nowo powstających budynków, jest aktualna także w przypadku frontonów starszych domów poddawanych renowacji.

Modne dziś budowanie domów energooszczędnych oraz pasywnych, w pewien sposób wymusza na inwestorze budowę według projektu, który uwzględni jak najmniejsze zapotrzebowanie energetyczne budynku. W efekcie powstają uproszczone architektonicznie, przypominające pudełka bryły, które nie mają żadnych zbędnych ozdób. Postawienie domu w stylu wiktoriańskim, z którego nie uciekałoby ciepło, jest bardzo trudne. Warto zadbać, by elementy dekoracyjne były dostosowane do stylu architektonicznego. I tak, do współcześnie budowanych domów pasywnych lepsze są aranżacje industrialne i minimalistyczne, które na budynku tradycyjnym wyglądałyby dziwnie.

Jak dobrać elewację do naszych potrzeb?

W ostatnich latach, najczęściej budowane domy, to te nowoczesne, minimalistyczne oraz klasyczne. Gdzieś pomiędzy tymi skrajnymi upodobaniami, plasują się style, takie jak skandynawski, wiejski, śródziemnomorski czy eklektyczny, który najprościej można opisać, jako połączenie różnych elementów stylistyki.

Można zastosować takie materiały fasadowe, jak na przykład gres czy kamień elewacyjny naturalny, ale oczywiście nie jest to warunkiem. Należy to jednak uwzględnić na etapie planowania budowy, a nie później, gdyż budynek bez bardzo widocznego cokołu, będzie zdecydowanie łatwiej dopasować do nowoczesnych upodobań Dotyczy to zwłaszcza domów energooszczędnych, pasywnych, gdyż ich ujednolicone ściany sięgają poprzez płaskie dachy, aż po prosty, geometryczny taras, najczęściej będący po prostu przedłużeniem przeszklonego salonu.

Istnieje także możliwość unowocześnienia bryły budynku w trakcie remontu elewacji. Można wtedy zamaskować cokół, który jednak w tradycyjnych aranżacjach powinien zostać elementem wyraźnie widocznym. W stylu klasycznym układa się na nim płytki o wyraźnie innym charakterze niż reszta okładziny.

Gdzie zastosować kamień elewacyjny naturalny ?

Płytki kamienne cieszą się ciągłym, nie malejącym uznaniem, zarówno wśród osób zawodowo zajmujących się aranżowaniem wnętrz, jak i wśród wszystkich innych. Dzieje się tak dlatego, że kamień elewacyjny ma niezaprzeczalne walory estetyczne i dekoracyjne, ale ponadto jest niesamowicie trwały. Może stanowić drobne elementy na pojedynczych fragmentach ścian, dzięki czemu będzie pięknie kontrastować z resztą wykończenia pokojów, można też wykorzystać go na całych ścianach. W wielu pomieszczeniach stosuje się go jako materiał na powierzchnię kominków, należy wtedy pamiętać, by wybrać taki, który będzie odporny na różne warunki.

Kamienny materiał okładzinowy produkowany jest z najróżniejszych skał. Są to między innymi różnego rodzaju granity i marmury, ale także bazalt, onyks, kwarcyty i piaskowce, wapienie i łupki. Wszystkie one nieco się różnią właściwościami i wyglądem.

By kamienne płytki dobrze sprawdziły się na zewnątrz, warto przy zakupie kierować się mrozoodpornością, nasiąkliwością i trwałością kamienia, z którego zostały wykonane. Niektóre rodzaje są tak trwałe, że w przeciwieństwie do gresu trafiają nie tylko na cokoły, ale także na podpory murowanych ogrodzeń i różne niewielkie elementy architektoniczne, jak ogrodowe murki i ścieżki. Dzięki takim elementom budynek zyskuje dopełnienie, część materiału użytego na fasadzie znajduje odzwierciedlenie również poza nią. Pozwala to na stworzenie naprawdę harmonijnego obrazu. 

Zarówno w wypadku gresu jak i kafli kamiennych, bardzo ważne jest, by sprawdzić, czy ciężar płytek nie będzie zbyt duży w stosunku do użytego na budynku rodzaju ocieplenia. Uwaga ta nie ma zastosowania w przypadku ogrodzeń. W ich przypadku kamienne dekoracje możemy zamocować specjalną zaprawą w dowolnym miejscu.

Uniwersalny kamień elewacyjny

Płytki wyprodukowane z naturalnego kamienia, zawsze będą w większym zakresie od gresu komponować się z innymi rozwiązaniami zastosowanymi do wykończenia naszej elewacji. Oferują one dużo bardziej naturalny wygląd, który dobrze prezentuje się w połączeniu z elementami drewnianymi. Połączenie takie jest szczególnie polecane przy budownictwie w stylach wiejskim i rustykalnym oraz skandynawskim, gdzie deski układa się w pionie. Niekiedy rozwiązanie takie można także oglądać w domach o stylu nowoczesnym, tyle że w tym rozwiązaniu kamień komponuje się z deskami ułożonymi poziomo.

Scroll to Top