Klejąc płytki kamienne, preparatów przeznaczonych do tego celu nie powinniśmy używać zamiennie. Ryzykujemy bowiem, że efekt pracy, jaką wykonaliśmy będzie niezadowalający lub wręcz odwrotny do zamierzonego, a wtedy konieczne będzie ponowne przytwierdzenie kafli do powierzchni ściany (tak wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku). Wybierając odpowiednią do płytek kamiennych zaprawę pamiętajmy o tym, że powinna być ona elastyczna, posiadać dużą siłę wiążącą, a w składzie powinien znaleźć się dodatek białego cementu.
Niektóre rodzaje płytek kamiennych (w szczególności kafle wapienne i marmurowe) są niezwykle podatne na przebarwienia, a zastosowanie klasycznej zaprawy cementowej może w ich przypadku przyczynić się do powstania takich właśnie zmian kolorystycznych. Dzieje się tak dlatego, że woda zawarta w kleju do płytek może wydostać się na powierzchnię i wymieszać z cementem, co skutkować będzie przebarwieniami właśnie. Z tego też powodu w składzie wysokiej jakości zapraw klasyczny cement został zastąpiony białym, którego zastosowanie nie grozi powstaniem przebarwień. Mimo tego piaskowiec, granit czy ciemny marmur nie wymagają stosowania zaprawy z białym cementem, ponieważ są odporne na przebarwienia.
Wysokiej jakości klej powinna także charakteryzować duża siła wiązania, umożliwiająca przymocowanie do podłoża ciężkich płytek. Powinien także cechować się on odpornością na zmienne warunki pogodowe, w tym zarówno na mróz jak i upał, szczególnie jeśli płytki montowane są na zewnątrz domu.
Oprócz zakupienia odpowiedniego kleju bardzo ważne jest też przygotowanie podłoża. Jeśli posiada ono właściwości pylące, przed rozpoczęciem prac należy je koniecznie zagruntować. Zdarza się jednak, że i to może nie wystarczyć. W przypadku, gdy dalej będą występować niedoskonałości, a powłoka kruszyła się lub łuszczyła, należy skuć problematyczną warstwę. W podobny sposób należy postąpić z tapetowanymi powierzchniami wewnątrz pomieszczeń. Pokrycie tego typu należy usunąć, a następnie całą powierzchnię zagruntować zanim przystąpi się do pracy.
W kolejnym kroku należy przygotować zaprawę klejową (jedno- lub dwukomponentową). Aby tego dokonać wystarczy po prostu postępować zgodnie z instrukcjami przygotowanymi przez producenta. Zaprawę wymieszać będzie trzeba mieszadłem wczepionym do wiertarki. Należy koniecznie skorzystać z tego urządzenia, ponieważ do rozrobienia preparatu konieczna jest niewielka ilość wody, co znacząco utrudnia jego przygotowanie w jakikolwiek inny sposób. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest, rzecz jasna, obawa przed wydostaniem się nadmiaru wody na powierzchnię kamienia.
Na koniec należy przygotować odpowiednią pacę zębatą (dobraną poprzez porównanie wielkości zębów do wysokości płytek). Sposób nakładania jest bardzo prosty i podobny do innych okładzin ceramicznych. Nakładając masę na powierzchnie pionowe należy posiłkować się poziomicą, a kładąc ją na powierzchnie takie jak podłoga skorzystać należy z krzyżyków dystansowych. Należy jednak pamiętać o ich usunięciu jeszcze przed nałożeniem fugi – jeśli, rzecz jasna, jej dodatek będzie konieczny do wykończenia danej powierzchni.