Kamień to niezwykle wszechstronny materiał, którego popularność stale rośnie. Jest nie tylko naturalny i ekologiczny ale i trwały oraz niezwykle estetyczny, przez co szalenie uniwersalny. Kamień to materiał dla którego możemy znaleźć dziesiątki zastosowań, zarówno na zewnątrz jak i we wnętrzu budynków. Może być wykorzystywany lub jako surowiec do tworzenia wszelakich wyrobów dekoracyjnych. Przydaje się zarówno w trakcie budowy jak i przy jego wykańczaniu czy aranżacji i dekorowaniu terenu wokół. Oto kilka zastosowań kamienia naturalnego i jego cechy charakterystyczne.
Czym właściwie jest kamień budowlany?
Kamień naturalny stosowany jako materiał budowlany doskonale sprawdza się jako element konstrukcyjny budynku. Do tego celu wykorzystywane są płyty oraz bloki skalne, które są materiałem idealnym do budowy murów, fundamentów oraz sklepień i cokołów.
Kamień charakteryzuje się niejednolita ale mocno związaną strukturą. Może składać się z wielu różnorodnych minerałów, zależnie od miejsca jego występowania i wydobycia. Najczęściej spotykane rodzaje kamienia w budownictwie to:
- granit – charakteryzuje się stosunkowo przystępną ceną przy doskonałej wręcz wytrzymałości, dzięki czemu jest jednym z popularniejszych tego typu surowców. Wykorzystuje się go zarówno do celów budowlanych jak i wykończeniowych;
- marmur – jest on dosyć kosztowny, jednak jego piękno i wytrzymałość rekompensują cenę. Wykorzystywany głównie do tworzenia parapetów, płyt i blatów. występuje w wielu odcieniach o unikalnych żyłkowaniach, co znacznie podnosi jego atrakcyjność;
- piaskowiec – najczęściej używany do wykończania kominków i schodów. Uważany jest za materiał luksusowy, dlatego jest stosunkowo rzadki i drogi;
- trawertyn – jest to dosyć miękka odmiana wapienia, niezwykle łatwa w obróbce i popularna. Doskonale nadaje się jako okładzina ścian. wykorzystywany jest również do produkcji parapetów, blatów i schodów oraz kostki brukowej. Co ciekawe kamień ten znany był już w starożytności, gdzie wykonywano z niego posągi i kolumny;
- bazalt – jest skałą pochodzenia wulkanicznego odporną na ścieranie oraz działanie kwasów. Bardzo często wykorzystywany jest do tworzenia wszelkiego rodzaju dróg.
Kamień w budownictwie wykorzystywany jest również do tworzenia drobnej architektury ogrodowej oraz elewacji. Szczególnie spójnie komponuje się ze stylem rustykalnym. Również ogrodzenia wykonane z tego materiału prezentują się niezwykle luksusowo i solidnie, a luźne głazy można wykorzystać do wykonania ogródka skalnego lub dużego grilla.
Zastosowanie kamienia do wykańczania
Kamień jest niezwykle wszechstronnym surowcem. Jednym z jego szerokich zastosowań jest również szeroko rozumiane wykańczanie domu oraz posesji. Jeśli więc marzymy o rustykalnym domu z kamienia warto jest sięgnąć po kamień elewacyjny. Występuje on pod postacią płytek elewacyjnych, okładzin, paneli kamiennych, kamieni ściennych oraz dekoracyjnych. Warto zaznaczyć, że kamień elewacyjny doskonale spisuje się zarówno we wnętrzu jak i na zewnątrz budynku. Wśród surowców użytych do produkcji kamienia elewacyjnego wyróżniamy głównie piaskowce, trawertyn, granit oraz marmur. Coraz popularniejsze stają się również imitacje kamienia wykonane z betonowego bloku, jednak nie są one na tyle wytrzymałe i piękne co kamień naturalny.
Kamień dekoracyjny możemy spotkać również w formie płyt. Znakomicie zastępują one gres, terakotę a także glazurę. Sa niezastąpione do produkcji kamiennych schodów i tarasów. Z kolei jeśli jesteśmy fanami naturalnego wzornictwa warto jest wyposażyć swój salon w kominek z kamienia, kuchnię w kamienny blat, a na ścianach łazienki zamontować mozaikę kamienną lub płyty z trawertynu, piaskowca czy granitu.
Wady i zalety podłogi z kamienia
Poszukując niebanalnych rozwiązań i zastępstwa dla zwykłych paneli i gresu warto jest sięgnąć po kamień. Pomimo, że jest to dosyć drogi rodzaj wykończenia, ma wiele zalet, które mogą nawet pomóc oszczędzić nam na ogrzewaniu. Dzieje się tak, ponieważ kamień bardzo dobrze przewodzi ciepło i potrafi dostosowywać się do warunków pogodowych, tak aby zimą wolno oddawać pobrane ciepło, a latem powoli się nagrzewać i przyjemnie chłodzić stopy. Dodatkowo płytki z kamienia są praktycznie niezniszczalne, odporne na wahania temperatur, działanie środków chemicznych, wilgoć oraz uszczerbki mechaniczne. Do tego są całkowicie ognioodporne oraz odpowiednie nawet dla największych alergików. Szczególnie elegancko i luksusowo prezentują się podłogi wykonane z marmuru oraz trawertynu. Niestety jest to dosyć spory wydatek, dlatego warto zastanowić się również nad wykorzystaniem dużo tańszego granitu. Jest to bowiem materiał, który sprawdza się nie tylko przy produkcji podłogi tarasowej czy chodnika, ponieważ doskonale odnajdzie się również w holu, łazience, kuchni a nawet salonie.
Wykorzystanie kamienia dekoracyjnego w ogrodzie
Kamień to surowiec całkowicie naturalny dlatego idealnie pasuje jako element dekoracyjny każdego ogrodu. Możemy wykorzystać go do produkcji tarasu, ścieżki, elewacji czy tez ogrodzenia. Poniżej znajdują się najpopularniejsze sposoby na wykorzystanie kamienia w ogrodzie:
- grys – jest to kruszywo powstałe z różnych rodzajów kamienia. Wykorzystywany zarówno do budowy dróg, jak i warstwa wyrównawcza, wiążąca i ścieralna. Nie są to jednak jego jedyne zastosowania, ponieważ grys może być świetnym materiałem dekoracyjnym przy tworzeniu efektownego skalniaka lub wytyczaniu ścieżki w ogrodzie. Najpopularniejszym rodzajem jest biały grys marmurowy, ale istnieją jeszcze kilka innych odmian tego surowca. Są to między innymi grys granitowy występujący w odcieniach szarości, grys bazaltowy koloru czarnego czy też rudoczerwony grys porfirowy. Co ważne grys występuje w różnych rozmiarach, które można dopasowywać do naszych potrzeb;
- żwir – różni się od grysu tym, że kamienie wchodzące w jego skład stanowią naturalnie występującą skałę okruchową, która w wyniku działania lodowców została wyoblona na małe kawałki. Wśród dostępnych odmian tego materiału możemy wyróżnić żwir granitowy występujący w wielu barwach oraz grys kwarcytowy o kremowym kolorze. Przewaga żwiru nad grysem jest dużo większa wygoda przemieszczania się po niż z uwagi na obły kształt kamieni, w odróżnieniu od ostro zakończonych krawędzi grysu;
- otoczaki – są one idealnie obłe i występują w przeróżnych grubościach. Naturalnie spotkać możemy je w pobliżu rzek lub mórz, ponieważ to właśnie działanie wody nadaje im ten charakterystyczny kształt. Otoczaki zebrane w sposób naturalny są materiałem drogim i składają się głównie z kwarcytu, kwarcu i piaskowca. Istnieją również otoczaki, które wyprodukowane zostały mechanicznie ze wszystkich możliwych rodzajów kamienia. Otoczaki są szalenie dekoracyjne, pięknie wpisują się w aranżację oczek wodnych oraz jako element dekoracyjny innych budowli.