Zainteresowanie kamieniem jest niezmiennie wysokie, odkąd stanowi materiał służący do wykończenia ścian. Wszystko za sprawą tego, że można go wykorzystać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz naszych domów. Dodatkowo sam montaż nie stanowi dużego problemu, dlatego nie ma konieczności płacenia fachowcowi – wszystko możemy zrobić samodzielnie. Należy jednak wiedzieć, jak należy to zrobić, a wtedy wykonanie będzie już tylko formalnością.
Montaż kamienia elewacyjnego, jak się przygotować ?
Oczywiście, najpierw należy dokonać zakupu kamienia elewacyjnego. Przy tym jednak należy pamiętać, aby kupić go nieco więcej niż jest nam potrzebne – wtedy z pewnością nie zaskoczy nas brak materiału na koniec pracy, gdyż będziemy na to przygotowani.
Oprócz samego kamienia dekoracyjnego niezbędne będzie zaopatrzenie się w klej do płytek gipsowych (bądź klej mrozoodporny służący do powierzchni kamiennych), płyn do gruntowania ścian, impregnat do powierzchni kamiennych (lub gipsowych), a także, jeżeli uznamy, że jest nam to potrzebne, fugę.
Nasze dłonie (mimo niewątpliwego istotnego wkładu w pracę) jednak nie poradzą sobie bez odpowiednich narzędzi i środków. Wobec tego musimy zaopatrzyć się w rękawice ochronne, folię chroniącą podłogę (w razie potencjalnych uszkodzeń), ołówek, listwę poziomującą, miarę poziomą, plastikowe kliny, szczotkę drucianą bądź ryżową, szlifierkę kątową służącą do cięcia kamienia (zamiennie może być piła do drewna) oraz pacę z zębami. Kiedy już mamy to wszystko, należy zabezpieczyć otoczenie, czyli w tym przypadku rozłożyć folię ochronną na podłodze.

Niezbędne czynności wstępne przed montażem kamienia
Zanim zaczniemy układać kamień elewacyjny na ścianach, należy je wcześniej odpowiednio przygotować, aby w dalszej części pracy wszystko szło pomyślnie. W związku z tym ściany powinny zostać oczyszczone – jeżeli wcześniej była na nich farba, tapeta itp., to należy usunąć pozostałości. Następnie należy usunąć ze ścian pył (dobrze spisze się odkurzacz), który z dużym prawdopodobieństwem się tam znajduje. Tak przygotowane ściany można już gruntować, a po upłynięciu doby na dole ściany (właściwie zaraz nad podłogą) umieszczamy listwę poziomującą, dzięki czemu będzie możliwe równe ułożenie kamienia.
Czynności właściwe, czyli układanie kamienia
Jako że zakupiony przez nas kamień elewacyjny może mieć nieco różne odcienie w poszczególnych opakowaniach, należy na samym początku otworzyć je wszystkie, a przystępując już do układania, wybierać po jednej płytce po kolei z każdego kartonu – wtedy wzór będzie wyglądał na jednolity.
Każdą z płytek należy najpierw oczyścić z jej wewnętrznej strony (czyli tej, którą będziemy przytwierdzać do ściany) za pomocą drucianej szczotki, a następnie przystępujemy do nakładania na nią kleju, do czego przyda nam się paca z zębami. Klejem powinniśmy pokryć minimum 3/4 powierzchni płytki.
Układanie kamienia dekoracyjnego zaczynamy od dołu. Jak jednak powinniśmy to robić? Posmarowaną klejem płytkę należy przyłożyć do ściany i lekko docisnąć, aby była stabilna. Przy kolejnych płytkach po przyłożeniu do ściany możemy poruszać nią delikatnie na boki – to pomoże nam dopasować przytwierdzaną płytkę do ułożonych już wcześniej płytek. Po ułożeniu pierwszego rzędu sprawdzamy jego poziom za pomocą miary poziomej.
Gdy okaże się, że należy wprowadzić korektę, możemy użyć klinów (łatwo usuniemy je po wyschnięciu kleju). I tak z każdym kolejnym rzędem. Nie wolno jednak zapominać o specjalnym potraktowaniu płytek mających się znaleźć przy narożniku – te wymagają szczególnego dopasowania, co można zrobić poprzez przycięcie płytek piłą do drewna. Kiedy jednak płytki mamy układać na zewnątrz, musimy zwrócić uwagę na to, że należy zastosować wówczas specjalny, mrozoodporny klej do płytek, a do ich przycinania – szlifierkę kątową.
Co jeszcze należy wiedzieć?
Jeżeli zauważymy, że coś niechcący pobrudziliśmy, najprawdopodobniej klejem, należy natychmiastowo to wyczyścić – inaczej trudno będzie usunąć zabrudzenie. Kupując kamień, powinniśmy uzyskać informację, po jakim czasie można nałożyć na niego środki ochronne, np. mające zabezpieczyć kamień przed deszczem czy innymi uszkodzeniami. W tym celu stosujemy impregnat.