Cena płytek granitowych – ile naprawdę kosztują

Płytki granitowe są niezwykle cenione w związku ze swoją ogromną trwałością. Granit jest kamieniem niezwykle wytrzymałym i to właśnie z niego wykonuje się wykończeniowe płytki, które pasują na zewnątrz i do wewnątrz. Co więcej, bardzo dobrze się komponują z otoczeniem i pasują do większości aranżacji. Taras czy balkon wykonany z granitu – nikogo już to nie dziwi. Niektóre osoby decydują się także na jego zastosowanie w łazience oraz kuchni. Granit cena – czy jest ona wysoka? Odpowiadamy w tym artykule. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Płytki granitowe – rodzaje

Wyróżniamy różne rodzaje płytek granitowych. Wszystkie z nich są szlifowane, tak żeby powierzchnia była antypoślizgowa. Szczotkowany granit poddany jest obróbce, która ma na celu usunięcie tych elementów materiału, które są bardziej miękkie. Często granit jest poddawany procesowi polerowania, tak aby nie posiadał jakichkolwiek nierówności.  Dzięki temu zyskuje on dodatkowo na połysku. Tak przygotowane płytki granitowe są najpopularniejsze i bardzo przypominają marmur, w związku z czym pięknie się prezentują na przykład na schodach czy w łazience.

Jeżeli chodzi o granit piaskowany to posiada on bardziej satynowe wykończenie. Jest błyszczący, ale delikatniej, gdyż nie jest polerowany. Dlatego pasuje on przy wejściu do domu oraz na schodach. Na zewnątrz jednakże częściej jest stosowany inny rodzaj płytek granitowych – płytki płomieniowane. Mają ona widoczną fakturę, nierówną i naturalną oraz są szorstkie, dlatego też są w największym stopniu antypoślizgowe. Płytki granitowe płomieniowane wyglądają bardzo naturalnie, ale trzeba pamiętać o tym, żeby od czasu do czasu je impregnować. 

Właściwości płytek granitowych

Granit jest kamieniem o niezwykle dużym stopniu twardości. Jest on bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz zarysowania. Jest on także bardzo odporny na działanie różnych chemikaliów – nie tylko domowej chemii, ale także tej przemysłowej. Płytki granitowe mają nasiąkalność prawie zerową – polakierowane kompletnie nic nie wchłaniają. Z tego względu są bardzo często wybierane. 

Płytki granitowe warto stosować na zewnątrz, ponieważ są one bardzo odporne na słońce, deszcz czy niską temperaturę. Jednocześnie są one bardzo podatne na formowanie. Dzięki temu płytki granitowe mogą przybierać różnorakie wzory. Mogą przyjmować one nie tylko standardowy kształt, czyli kwadrat o wymiarach 60 x 60 cm, ale też inne bardziej interesujące i ciekawe wzory takie jak pentagony czy sześciany.

Płytki granitowe cena – od czego zależy?

Na rynku dostępne są płytki granitowe różnych producentów, tych polskich jak i zagranicznych. W sklepach można często znaleźć płytki granitowe sprowadzane z Chin. Nie odbiegają jakością, a cenowo wychodzą bardzo korzystnie. W przypadku produktu, jakim są chińskie płytki granitowe cena za m2 wynosi około 100 złotych (w przypadku standardowej wielkości). Natomiast te polskie i pochodzące z Zachodu są znacznie droższe, lecz mogą posiadać wyższej jakości wykończenie.

Cena z reguły waha się w granicach od 100 do 300 złotych. U jednego z najbardziej znanych producentów granit płomieniowany, cena płytek wynosi od 210 do 270 złotych za 1m2. Natomiast płytki polerowane produkowane w tej firmie kosztują mniej – około 170 złotych/m2, a piaskowane około 120 złotych/m2.

Koszt płytek granitowych jest różny w zależności od producenta oraz rodzaju i klasy wykorzystywanego kamienia. Im płytka jest bardziej unikatowa i widać na niej przejścia różnych kolorów, tym wyższa jest jej cena.

Jeśli szukacie granitu w najniższej cenie zapraszamy prosimy kliknać poniżej

-> granit w najniższych cenach<-

Scroll to Top