Granit jest kamieniem, który ze względu na swoją twardość i trwałość stał się materiałem często wykorzystywanym w budownictwie. Narażony na warunki atmosferyczne: deszcz, grad, śnieg, skrajne temperatury, odznacza się wyjątkową odpornością. Ze względu na swoje zalety używany jest nie tylko do aranżacji pomieszczeń, ale też jako element partii zewnętrznych. Dzięki niemu można zaprojektować spójny wystrój w pokojach, holu, używając płyt do oprawy kominka, ścian, schodów. Możliwości konfiguracji jest wiele. Dopasowanie stylu i materiałów wykończenia zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu wpłynie na spójną, przemyślaną architektonicznie kompozycję.
Funkcja i cechy schodów
Schody kamienne to część łącząca wnętrze nieruchomości z jej otoczeniem. Pełnią znaczącą funkcję, stanowiąc połączenie między piętrami, ale też są elementem ozdobnym przestrzeni, w której się znajdują. Wybierając materiał przeznaczony na ich powierzchnię, powinniśmy kierować się przede wszystkim względami bezpieczeństwa, ale również wybrać nawierzchnię, która będzie dla nas estetyczna, spójna z gustem i pasująca do reszty domu. Odpowiednie zabezpieczenie schodów to podstawa. Nie mogą być stworzone z materiałów, które narażałyby nas na poślizgnięcie się. Schody znajdujące się na zewnątrz, narażone na działanie deszczu i śniegu, muszą być wsparte warstwą antypoślizgową, która uchroni przed upadkiem. Zmienne czynniki atmosferyczne mogą wpływać destrukcyjnie na powierzchnie stopni, elementy mogą się wykruszać, ulegać pęknięciom i odpadać. W trosce o bezpieczeństwo i trwałość struktury należy uważnie dobierać dedykowane materiały do wykończenia konstrukcji schodów. Schody wewnętrzne, stanowiące element przejściowy pomiędzy dwoma poziomami muszą pozwalać na sprawne i zabezpieczone przemieszczanie się z jednego pomieszczenia do drugiego.
W każdym z przypadków materiał, który przeznaczony jest do pokrycia powierzchni, powinien odznaczać się trwałością. Jest to inwestycja na długie lata, która zagwarantuje bezusterkowość i ustrzeże od nieplanowanych remontów i napraw. Solidne, niezawodne, konkretne struktury to wizytówka inteligentnego domu, którego właściciele stawiają na doskonałą jakość, mają dobry gust i myślą przyszłościowo, decydując się na wykorzystanie najlepszych artykułów budowlanych.
Styl płyt granitowych i ich walory techniczne pozwalają na aranżacje ich w luksusowych wnętrzach, ale także dopasują się do pomieszczeń w nowoczesnym i klasycznym stylu. Szeroka gama kolorystyczna i różnorodna struktura pozwalają stworzyć projekty dopasowane do oczekiwań klientów, współgrające z charakterem wnętrz.
Inwestycja w granitowe schody to gwarancja trwałości i niezmiennego piękna na lata. Ich powierzchnia nie ulega uszkodzeniu przy ciężkich warunkach atmosferycznych, nie odkształcają się, nie tworzą się na nich wgniecenia, odpryski i rysy. Przez długie lata utrzymują swoją pierwotną formę.
Wybór płytek kamiennych na powierzchnię schodów
Projektując schody kamienne, można wybierać z kilku rodzajów płytek. Płytki granitowe polerowane odznaczają się solidnością i naturalną formą. Można nimi pokryć powierzchnie wewnątrz i na zewnątrz budynku, ponieważ są niezwykle trwałe. Ich elegancki, klasyczny design będzie podkreślał luksusowy charakter miejsca. Kolejnym rodzajem płytek są elementy granitowe płomieniowane. Przeznaczone są do wykończania powierzchni zewnętrznych. Ich struktura idealnie sprawdzi się, narażona na działanie warunków atmosferycznych. Dzięki zabiegowi płomieniowania schody zyskują warstwę antypoślizgową. Powłoka chroni przed upadkiem i jest zabezpieczeniem nawet podczas niekorzystnych stanów pogodowych. Jest to atut przy wykorzystaniu kamienia jako powierzchni na zewnątrz budynku. Kolejnym atrybutem jest nieregularna faktura, która urozmaica wygląd schodów. Płytki mają charakter, styl i urok granitu, ale prezentują się w lekko zmienionej, odświeżonej odsłonie. Mogą stanowić ciekawe modernistyczne wykończenie.