Jeśli pragniemy uzyskać interesujący efekt dekoracyjny, warto zastosować we wnętrzu kamień dekoracyjny. Możemy wybierać spośród wielu kolorów, rodzajów oraz form kamienia. Jest doskonałą opcją, jeśli pragniemy uzupełnić pomieszczenie. Pasuje on zarówno do przestrzeni utrzymanych w stylu minimalistycznym, jak i również rustykalnym oraz eleganckim.
Zazwyczaj kamień naturalny (dekoracyjny) zostaje zastosowany do dopełnienia takich części jak:
- kominek-obudowa,
- blaty łazienkowe oraz kuchenne,
- ściany,
- posadzki,
- wyposażenie łazienki (np.zlew, obudowa kabiny lub/oraz wanny).
Jest stosowany również w celu ozdobienia werandy, sypialni i salonu.
W zależności od koloru oraz rodzaju kamienia otrzymamy inne efekty dekoracyjne. Jeśli nie chcemy przesadzić z ilością zdobień w danym pomieszczeniu, a także zależy nam, żeby wnętrze było ciepłe oraz przytulne, należy ograniczyć się z dekorowaniem wnętrza kamieniem. Powinien on być uzupełnieniem przestrzeni, a nie elementem dominującym. Dobry rozwiązaniem jest udekorowanie kamieniem tylko jednej ze ścian w wybranym pomieszczeniu. Tło z kamienia może zostać stworzone w celu wyeksponowania miejsca wypoczynkowego, obrazów, czy też rodzinnych zdjęć.
Jaki kamień najlepiej wybrać?
We wnętrzu można zastosować wszystkie typy skał, które posiadają twardość równą, bądź większą od 2 na skale Mohsa. Kamienie mniej spoiste są wzmacniane odpowiednimi klejami oraz szpachlami. Większość kamiennych powierzchni można (niektóre nawet tego wymagają) impregnować, dzięki czemu zwiększa się nich trwałość i poprawia właściwości.
Zdecydowanie najbardziej wytrzymały i najtrwalszy kamień to granit. Może być stosowany w celu wykańczania wnętrz, ale równie dobrze sprawdzi się na zewnątrz. Wewnątrz granit doskonale służy jako blat roboczy, parapet, schody czy też na posadzkach. Jest także używany do obudowy wanien i umywalek, a nawet do ich wykonania.
W sypialniach i łazienkach często stosowane są dekoracyjne onyksy oraz trawertyny. Na eleganckie posadzki, rzeźby, ozdobne obudowy kominków, czy na postumenty, wykorzystywane są luksusowe i wybitnie trwałe marmury.
Wszystkie z kamieni- również kwarcyty, wapienie, bazalty, porfiry, łupki czy piaskowce- dostępne są na rynku w wielu kolorach, formach, grubościach i wymiarach. Występują np. kamienie-mozaiki, czy też w formie cienkich, małych płytek, a także grubych i dużych blatów. Istnieje także wiele konglomeratów, które tworzone są z dodatkami kruszywa naturalnego oraz imitacji powierzchni kamiennych. Jeśli posiadamy określony pomysł na aranżację, z całą pewnością dostaniemy odpowiednie kamienie do jego realizacji. Na jaki rodzaj oraz formę kamienia się zdecydujemy- to zależy tylko od ukierunkowanej estetyki i stylu.
Dobranie kamienia do stylu pomieszczenia
Jeśli nasz salon urządzony został w klasycznym stylu, idealny będzie wybór np. marmuru- zastosowanego na posadzce oraz jako surowiec, użyty do tworzenia kolumn, rzeźb, obudowy kominka oraz podestów. Mozaika kamienna również może być materiałem, tworzącym znakomitą posadzkę.
Ściany salonu lub pokoju dziennego, warto uzupełnić okładzinami o fakturze nieregularnej, ponieważ oświetlenie zmieniające się, ukaże głębię, piękny połysk metaliczny. Nierówności potrafią dodać niesamowity efekt. Zatem, jeśli pragniemy zastosować takowe dekoracje, należy wybrać okładziny łupane lub duże płyty, posiadające wyraźny rysunek kamienny, np. wapienia, marmuru czy granitu.
Jeśli nasza weranda lub wnętrze, urządzone jest w rustykalnym stylu, nie powinno się wybierać polerowanych, eleganckich płytek. Zdecydowanie lepiej sprawdza się posadzka kamienna, dodająca naturalnego, nieco surowego wdzięku.
W łazience lub kuchni warto pomyśleć o zastosowaniu blatów kamiennych, które są starannie wypolerowane oraz wyprofilowane. Dobrym wyborem są także obudowy kamienne. Wnętrza minimalistyczne dobrze wyglądają przyozdobione kamieniem o nieregularnych, łamanych brzegach.