Schody kamienne

Schody kamienne – piękno podarowane przez naturę.

Granit to skała, którą często wykorzystujemy do wykańczania wnętrz w naszych domach. Jej wyjątkowa trwałość i wytrzymałość idealnie sprawdza się w miejscach, które narażone są na duże obciążenia. Jednym z takich miejsc w każdym domu z pewnością są schody wewnętrzne i zewnętrzne.

 

Wyświetlanie wszystkich wyników: 18

Podstawową rolą schodów w każdym pomieszczeniu jest ich funkcja komunikacyjna, i ona w znacznym stopniu determinuje wybór materiału wykończeniowego. Najlepiej w takich miejscach sprawdzi się surowiec, który będzie odporny na uszkodzenia, zarysowania czy uderzenia. Granit idealnie odpowiada na wszystkie te potrzeby. Jest skałą, która powstaje w skrajnie trudnych warunkach i dzięki temu nabiera wyjątkowych cech wytrzymałościowych. Oprócz tego charakteryzuje się olbrzymią gamą dostępnych kolorów, dzięki czemu można ją dopasować do każdego rodzaju pomieszczeń.

Kamienne schody z granitu – wyjątkowa dekoracja domu.

Będąc właścicielem budynku chcemy aby schody zewnętrzne budynku były solidne, a jednocześnie stanowiły dekoracyjny element domu. Ważnym czynnikiem często decydującym o wyborze materiału jest również jego cena. Odwiedzając sklepy i hurtownie budowlane możemy natknąć się na różne materiały, które spełnią większość powyższych wymagań. W takim przypadku warto zrobić zestawienie plusów i minusów każdego z nich aby wybrać zdecydowanie najlepszy. Najczęściej niekwestionowanym zwycięzcą rankingu zostaje granit. Schody zewnętrzne to miejsce narażone na intensywny wpływ czynników atmosferycznych. Często jest to silne nasłonecznienie, opady deszczu, śniegu czy mróz. Podołanie takim warunkom jest bardzo trudnym zadaniem, z którym da sobie radę tylko wyjątkowy solidny i odporny materiał. Granit cechuje się wyjątkowo niską nasiąkliwością, dzięki czemu nawet długotrwały kontakt z wilgocią nie wpływa na jego strukturę. Również bardzo dobrze znosi promieniowanie UV i nawet po wielu latach intensywnego działania słońca, jego powierzchnia pozostaje nienaruszona.

Najczęściej popełniane błędy przy wyborze materiału na schody zewnętrzne.

Wybierając materiał na schody kamienne musimy zwrócić szczególną uwagę na kwestie bezpiecznego ich użytkowania. Na rynku dostępne są różne wersja kamienia i nie wszystkie nadają się do zastosowania ich na schodach zewnętrznych. Najlepszym wyborem będzie kamień, który posiada powierzchnię antypoślizgową. W takim przypadku warto zdecydować się na tak zwany granit płomieniowany. Charakteryzuję się on szorstką i chropowatą strukturą, którą uzyskuje się w czasie specjalnej obróbki technologicznej. Tak uzyskany produkt zabezpieczy nas przed niespodziewanym poślizgiem czy upadkiem. Minusem granitu płomieniowanego jest utrata przez niego gładkości, co może utrudniać jego czyszczenie. Innym błędem często popełnianym przez niedoświadczonych inwestorów jest stosowanie okładzin z płytek ceramicznych. Ich zaletą jest z pewnością niska cena, ale często taka inwestycja kończy się niezaplanowanym remontem. Płytki ceramiczne nie radzą sobie z uszkodzeniami mechanicznymi i źle znoszą zmienne warunki atmosferyczne. Najczęściej po kilku latach użytkowania możemy obserwować ich wybrzuszanie, pękanie i odpadanie. W przypadku zastosowania granitu możemy być pewni, że żaden z powyższych problemów nas nie dotknie i granitowe schody będą nam służyć bezproblemowo przez lata.

Estetyka czy praktyczność ? Nie musisz wybierać !

Wybierając materiał na schody wewnętrzne często musimy zdecydować czy bardziej zależy nam na estetyce wnętrza, czy jednak dominować będą względy praktyczne. Decydując się na schody z granitu nie musimy dokonywać wyboru, gdyż ten produkt doskonale pogodzi oba wymagania i świetnie sprawdzi się w warunkach domowych. Bez problemu wytrzymają one obciążenia związane z codzienną aktywnością dzieci czy zwierząt domowych, zachowując przy tym odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Również dużą zaletą granitu jest łatwość jego mycia i czyszczenia. Dzięki odpowiedniej obróbce technologicznej jest on odporny na zabrudzenia i plamy oraz nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy codziennie przemywać je letnią, czystą wodą.

Kamień naturalny – bogactwo kolorów.

Duża popularność granitu wynika również z jego stylizacyjnej uniwersalności. Świetnie się sprawdza w minimalistycznych wnętrza, gdzie oprócz walorów użytkowych równocześnie stanowi subtelną dekorację. Idealnie komponuje się z ponadczasową klasyką, dodając wnętrzom elegancji i smaku. Dzięki tym właściwością, nawet jeżeli postanowimy radykalnie zmienić wystrój naszego domu, granitowe schody z kamienia będą mogły zostać bazą, wokół której bez problemu zbudujemy nową aranżację. Kamień naturalny pojawia się w przyrodzie w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej. Dzięki temu bez problemu możemy wybrać pasujący do naszego gustu zestaw barw. Również w przypadku granitu dostępne są ciemne modele z kolekcji Nero Zimbabwe, Star Galaxy czy Assoluto Black, jak również jasne granity z kolekcji Thunder White lub Viscont White. Osoby, które zamierzają stworzyć luksusowe i eleganckie wnętrza, z pewnością znajdą coś interesującego w kolekcjach Carrara lub Calacatta. Powyższe modele cieszą się największą popularnością. Oprócz tego, dostępna jest również oferta w rzadziej spotykanych kolorach, począwszy od brązów, zieleni, szarości, na czerwieniach czy różach kończąc. Nawet najbardziej wymagający inwestor znajdzie kolory idealnie dopasowane do swoich projektów.

Rodzaje schodów granitowych. Na co się zdecydować ?

Schody kamienne pełnią kilka istotnych funkcji w każdym domu. Najważniejszą z nich jest zapewnienie łączności pomiędzy górną i dolna częścią domu. Oprócz tego często stanowią niezaprzeczalny element dekoracyjny oraz oddają charakter całego domostwa. Z tego powodu wybór odpowiednich schodów nie jest zadaniem ani prostym, ani łatwym. Dodatkowo oprócz walorów estetycznych musimy zwrócić uwagę na elementy związane z zapewnieniem bezpieczeństwa czy ich trwałością i wytrzymałością. Do wyboru mamy kilka rodzajów nawierzchni kamiennych stopni z granitu. Najbardziej reprezentacyjną formą jest granit polerowany. Charakteryzują się one wysokim stopniem połysku i pozwala na uzyskanie efektu lustrzanego odbicia. To rozwiązanie sprawdza się szczególnie w eleganckich wnętrzach, których zadaniem jest stworzenie wrażenia luksusu i przepychu. Drugim najczęściej spotykanym rodzajem schodów granitowych, są schody z kamienia wykonane w technice szlifowania i szczotkowania. Odznaczają się one piękną, matową powierzchnią. Są mniej widowiskowe niż schody z kamienia polerowane ale również cieszą się dużą popularnością wśród klientów. Ostatnim rozwiązaniem są granity płomieniowane. Najczęściej są one proponowane do inwestycji, które muszą charakteryzować się wysokimi standardami bezpieczeństwa. Posiadają one chropowatą, antypoślizgową strukturę, dzięki czemu idealnie nadają się na schody zewnętrzne, gdzie poradzą sobie z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Schody granitowe półkowe – najnowszy trend architektoniczny

Bardzo ciekawym rozwiązaniem ostatnich lat stają się samonośne schody półkowe z granitu. Do ich montażu niezbędna jest odpowiednia konstrukcja ścian domu, która pozwala na instalację specjalnego stelaża, a do którego następnie przymocowane są schody kamienne. Cała konstrukcja sprawia wrażenie bardzo lekkiej i delikatnej, co nie do końca jest prawdą. Każdy schodek półkowy wykonany jest z jednolitego kawałka skały i ma grubość dochodząca do 10 cm. Aby można go było stabilnie przymocować do ściany, w środek kamienia wprowadza się metalowe pręty, które pozwolą na domontowanie ich do stelaża. Mimo sporych nakładów inwestycyjnych, popularność tej formy granitowych schodów rośnie i zdecydowanie stała się hitem ostatnich lat. Granit to idealny materiał wykończeniowy. Sprawdza się w miejscach, które z racji pełnionych funkcji muszą prezentować się elegancko, a równocześnie narażone są na duży ruch i znaczne obciążenia. Z tego powodu w większość budynków użyteczności publicznej możemy spotkać schody zewnętrzne i wewnętrzne wykonane w solidnego, wytrzymałego granitu.
Scroll to Top