Płytki granitowe do domu

plytki-granitowe

 Płytki granitowe są symbolem twardości i praktyczności. Kamień naturalny łączy główne zalety materiału wykończeniowego: piękno, atrakcyjność, wytrzymałość i trwałość. Płytki granitowe są jednym z najpopularniejszych rodzajów płytek. Łatwo to wytłumaczyć faktem, że granit odpowiada głównym trendom nowoczesnego wzornictwa, jest to naturalny materiał, który jest estetyczny, wielofunkcyjny i trwały.

Co to jest granit?   

   Ten materiał jest magmową skałą związaną z aktywnością wulkaniczną. Głównymi składnikami granitu są kwarc, mika, skalenie potasowe, a także plagioklaz. Różnorodność jego odcieni (a jest to szary i czerwony oraz różowy) wynika z przewagi danej skały, a także zawartości innych substancji w składzie kamienia. Ze względu na różnorodność kolorów, a także obecność naturalnych wzorów na powierzchni, płytki granitowe wyglądają nietypowo i imponująco w każdym wnętrzu. Prawie każda płytka z granitu jest wyjątkowa i niepowtarzalna na swój sposób. Ze względu na swoją strukturę i wysoki poziom trwałości taka płytka przetrwa dziesięciolecia.

Co to są płytki granitowe?

   Granit jest jednym z najtwardszych i najgęstszych materiałów naturalnych stosowanych w budownictwie. Kamień ten jest szeroko stosowany do dekoracji wnętrz, zwłaszcza do układania podłogi. Podłogi granitowe to symbol prestiżu i sukcesu. Stosowanie takich podłóg jest oznaką wyśmienitego smaku. Kompozycje granitowych płyt często stają się dominującym elementem wnętrza i decydują o stylu pomieszczenia. Wyjątkowe właściwości granitu sprawiają, że jest niezbędnym materiałem wewnątrz domu i na zewnątrz.

Rodzaje płytek granitowych oraz ich wykorzystanie

Płytki z granitu są wykonane z litej skały. Istnieją trzy główne jego główne typy.

  • Granit polerowany jest chętnie wybierany na blaty kuchenne, ponieważ wyróżnia się odpornością na dość duże temperatury. Stosowany wewnątrz budynków do wykończenia podłóg, szczególnie w miejscach często użytkowanych, ponieważ granit jest odporny na zabrudzenia i ścieranie. Doskonale sprawdza się, jako płytki ścienne wewnątrz budynków. Ten rodzaj granitu posiada doskonałą gładkość i niezwykłą głębią koloru. Istotnymi cecha mi granitu polerowanego jest również mała nasiąkliwość i wysoka sterylność. Takie właściwości pozwalają wykorzystać go na okładzinę schodów oraz ścian.
  • Granit szczotkowany charakteryzuje się dużą wytrzymałością i nie posiada połysku, chętnie stosowany, jako materiał na chodniki na zewnątrz. Stanowi aranżację pomieszczeń z dużym natężeniem ruchu pieszego. Często można spotkać płytki z granitu szczotkowanego w łazienkach, chociaż granit szlifowany też jest dobrym wyborem.
  • Granit płomieniowany powstaje przy użyciu wody i palnika. Pierwszy etap to poddanie powierzchni kamienia działaniu wysokiej temperatury a następnie schładzanie za pomocą wody. Takie działanie pozwala uzyskać ciekawą chropowatą i nierówną powierzchnię z właściwościami antypoślizgowymi. Jednak płomieniowanie powoduje znaczną nasiąkliwość kamienia, przez co jest on podatny na zabrudzenia, dlatego wymaga impregnacji. Ze względu na szorstką strukturą granit płomieniowany jest wykorzystywany do okładania schodów, tarasów, chodników, podjazdów itd.

Zalety płytek granitowych

Główne zalety wykończenia podłóg z płytek granitowych to:

  • Wysoka wytrzymałość – przez ten wskaźnik granit przewyższa marmur o prawie dwa razy.
  • Trwałość – ze względu na swoją wyjątkową wytrzymałość, płytki granitowe będą ozdabiać powierzchnie przez kilkadziesiąt lat.
  • Jest doskonałym pancerzem dla fundamentów budynku, ponieważ materiał łatwo przenosi efekty mechaniczne, ekspansję mikrobiologiczną, agresję chemiczną i zmiany temperatury.
  • Wodoszczelność – nie ma potrzeby pokrywania warstwy wierzchniej kompozycjami hydrofobowymi. Płytki granitowe dość dobrze tolerują obszary o wysokiej wilgotności.
  • Przyjazność dla środowiska – ze względu na naturalne pochodzenie granitu nie ma on szkodliwego wpływu na środowisko i zdrowie ludzkie.
  • Wielokolorowy kamień naturalny – w naturze występują skały od jasnoszarej, prawie białej, po czerwoną i zieloną. Różnorodność odcieni pozwala wybrać kolor dla każdego wnętrza i stworzyć najbardziej niesamowitą kompozycję projektową.
  • Wielowarstwowość materiału uzyskuje się za pomocą różnych technologii przetwarzania kamienia granitowego.
  • Estetyka i dekoracyjność – te cechy są trudne do zmierzenia, ale łatwo je udowodnić, podając przykłady wielu różnych zabytków architektury, pałaców i dworów zdobionych granitem.

    Podłoga granitowa może być ułożona w holu lub bibliotece, w ogrodzie zimowym lub basenie, na tarasie lub balkonie. Ponieważ granit jest materiałem żaroodpornym, istnieje możliwość aranżacji ogrzewanych podłóg w pomieszczeniu pokrytym płytkami z granitu. Unikalna faktura, różnorodne kolory granitowych płytek pozwalają realizować wiele pomysłów projektowych. Ponadto granit doskonale pasuje do każdego stylu architektonicznego.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top